علت تلخ شدن قورمه سبزی و برطرف کردن تلخی آن ها

[ad_1]

bitterness2 vegetable1 crumbs1 علت تلخ شدن قورمه سبزی و برطرف کردن تلخی آن ها

دلیل تلخ شدن قورمه سبزی

تلخ شدن قورمه سبزی

تلخ شدن قورمه سبزی دلایل مختلفی دارد، این دلایل شامل : زیاد سرخ کردن سبزی قورمه سبزی، زیاد بود شنبلیله و لیموعمانی می باشد.

دلایل تلخ شدن قورمه سبزی:

قورمه سبزی از غذاهای سنتی ایرانی است که طرفداران خاص خودش را دارد. اما گاهی مواقع به دلیل طبخ اشتباه، امکان تلخ شدن آن وجود دارد. بنابراین باید نکات پخت قورمه سبزی را رعایت کنید. در ادامه علت تلخ شدن قومه سبزی و نحوه ی جلوگیری از تلخ شدن آن را آورده ایم.

دقت کنید میزان سبزی در قورمه کاملا در طعم آن تاثیر می گذارد. پس هنگام خرید به میزان آن ها توجه کنید. این میزان در شهرها و استان های مختلف، متفاوت است. اما میزان شنبلیله در همه ی سبزی های قورمه سبزی خیلی کم است. زیاد بودن شنبلیله سبب تلخ شدن قورمه سبزی می شود.

بیشتر بخوانید:  نحوه ی کار با خمیر فوندانت

دلیل دیگر تلخ شدن قورمه سبزی لیموعمانی آن است. زمانی که می خواهید از لیمو عمانی به صورت کامل استفاده کنید. حتما از قبل آن را با چنگال سوراخ کنید و داخل ظرف آب جوش قرار بدهید. و حدود 1 ساعت قبل از پایان پخت قورمه به آن اضافه کنید. اگر لیمو عمانی زود اضافه شود. خیلی می پزد و له می شود و باعث تلخ شدن قورمه سبزی می شود.

برای ترش شدن قورمه سبزی لیمو عمانی را بشویید و اجازه بدهید خشک شوند سپس آن ها را خرد کنید و هسته های آن را جدا کنید. زیرا هسته های آن سبب تلخ شدن می شود. و بعد آن ها را پودر کنید و در پایان پخت خورشت، پودر لیمو عمانی را اضافه کنید.

دلیل دیگر تلخ شدن قورمه سبزی، زیاد سرخ کردن سبزی ها هستند. در بعضی از مناطق کشور، مانند جنوبی ها، سبزی قورمه سبزی را در روغن، زیاد سرخ می کنند تا رنگ آن تیره شود اما اگر این سرخ کردن بیش از حد شود باعث تلخ شدن قرمه سبزی می شود. پس بهتر است سبزی را کمتر سرخ کنید تا تلخ نشود.

راه های از بین بردن تلخی قورمه سبزی

اما اگر احیانا خورشت قورمه سبزی شما تلخ شد، باید چه کاری انجام بدهید :

1- می توانید 1 عدد سیب زمینی را نصف و یا 4 قسمت کنید و در خورش قرار بدهید. سیب زمینی میزان شوری و تلخی غذا را کم می کند. در پایان پخت قورمه سبزی آن را از خورشت خارج کنید.

2- اگر علت تلخ شدن قورمه سبزی، شنبلیله باشد می توانید، مقداری سبزی خورشتی بدون شنبلیله به آن اضافه کنید تا شنبلیله نسبت به میزان سبزی خورشتی شما کمتر شود. و تلخی آن از بین برود.

بیشتر بخوانید:  روش های راحت و سریع برای دانه کردن انار

3- اضافه کردن آب نارنج یا آبغوره می تواند از میزان تلخی خورش قورمه سبزی کم کند. دقت کنید آب نارنج از میزان تندی خورشت هم کم می کند.

4- اضافه کردن 2 حبه قند به خورش قورمه سبزی، تلخی آن را از بین می برد.

5- اضافه کردن مقداری رب گوجه فرنگی و یا رب انار به قرمه سبزی از تلخی آن کم می کند. دقت کنید که میزان آن ها زیاد نشود.

6- اضافه کردن مقداری گشنیز و اسفناج به قورمه سبزی، تلخی آن را کم می کند، اما دقت کنید میزان آن ها زیاد نشود. زیرا در طعم و رنگ خورشت شما تاثیر می گذارند.

 

منبع: بیتوته

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

روش صحیح انجماد نخود فرنگی و باقلا سبز

[ad_1]   نحوه ی نگهداری از سبزیجات اگر چه یخ زدن یا انجماد ، بهترین …